Víza

by Jana  

Jak jsem už zmiňovala v předchozím postu, vyřízení víza pro program Working Holiday Scheme je velmi snadné. Potřebujete k tomu pouze počítač s připojením k internetu (v dnešní době samozřejmost:), platební kartu, na které máte povolenou platbu přes internet a základní znalost angličtiny:)

 

Co vízum Working holiday nabízí a pro koho je určeno:

Program Working holiday umožňuje každý rok 1200 mladým občanům ČR  s trvalým pobytem v ČR ve věku 18-30 let (bezdětným) vycestovat až na 12 měsíců na Nový Zéland za účelem cestování a příležitostné práce.  Podmínkou je platný cestovní pas (platný alespoň tři měsíce po plánovaném návratu), zpáteční letenka nebo dostatečné finanční prostředky na ni (v tomto se jednotlivé agentury neshodují, některé tvrdí, že bez zpáteční letenky Vás do země nepustí, jiné že ano... každopádně podle oficiálních stránek NZ vlády, zpáteční letenku mít nemusíte, ale jistota je jistota...), uzavřené cestovní pojištění na dobu pobytu (resp. imigrační úředníci by mohli požadovat pojištění na celý rok platnosti víza, protože zpáteční letenku lze bez problémů "přebukovat" a v tom případě byste dále byli nepojištění...), mít dostatečné množství finančních prostředků - NZ$4,200, splňovat zdravotní a charakterové vlastnosti (především trestní bezúhonost a nebýt vyhoštěn s cizí země - čestné prohlášení), nepřivést s sebou nezletilé děti, musíte být prvožadateli (tzn. žádat o tento druh víza je možné pouze jedenkrát za život) a hlavně Vaším prvotním záměrem návštěvy NZ, musí být "holiday" a ne práce ani studium (dát si pozor, co řeknete imigračnímu úředníkovi při pohovoru;) - pracovat u jednoho zaměstnavatele nesmíte déle jak 3 měsíce a celkem z 1 roku můžete maximálně 3 měsíce studovat. Na stránkách Czech Working Holiday Scheme se dozvíte vše ostatní.

 

Jak požádat o vízum:

O vízum můžete požádat kdykoliv v průběhu roku před odjezdem na NZ, ale je třeba dodržet datum příjezdu na NZ, a to do 1 roka od udělení víza, jinak vízum propadá. Samozřejmě vízum - 1 rok - se počítá až ode dne vstupu na NZ půdu.

Vše se vyřizuje na stránách Immigration New Zealand, kde v sekci Apply kliknete na working holiday a poté již stačí vybrat zemi, ze které pocházíte (pozn. ne všechny státy mají s NZ uzavřenu smlouvu a program podporují, např. Slovensko tuto možnost nemá) a  zaregistrovat se zde. Pak už jen vyplňujete formulář s osobními údaji, předpokládáným příletem a odletem ze země a vyplníte kolonky týkající se Vašeho zdravotního stavu a charakterových vlastností. Nakonec zaplatíte poplatek £60 - nutno uhradit kartou přes interner, jiná forma úhrady není povolena (chcete - li žádat o vízum on-line). Źádost o vízum jsme měli kladně vyřízenou asi za tři dny, ale raději počítejte s delším lhůtou.

1 comment

Comment from: Tom a Lucka
Tom a Lucka

Ahoj,
chceme taky tento rok odcestovat na NZ v programu Working holiday. Chtěli bysme vědět, jestli zpáteční letenku a dostatečnou hotovost musíme mít v okamžiku, kdy žádáme o vízum nebo to budou kontrolovat až na místě, popř. před nástupem do letadla.

Díky moc :)

Přejeme příjemné cestování

Re: admin
Nic. Při žádání o víze nemusíte mít nic. Vše se kontroluje až při přistání na NZ

12/30/10 @ 13:51