Jak jsme kupovali foťák

by Rob  

Když už jsme se rozhodli cestovat takovou dálku a zůstat na Novém Zélandu nějaký ten pátek, stálo by za to pořídit nějaké lepší fotky, než ty co lezou z Janiného mobilu :) Tak jsme se domluvili že koupíme dva foťáky. Jeden řekněme lepší (zrdcadlovku nebo hybrida) a druhý nějaký levný, klidně z druhé ruky, jako záložní. Koupě se povedla tak na polovic...

Kompakt jako rezerva

Už cca v květnu jsme procházeli každý den Aukro a čekali až se objeví nějaký foťák tak do 1000,- s přijatelnými prametry. Vůbec nám nešlo o Mpx nebo podobné věci ale jen o funkčnost a bezchybovost. Je jasné že foťák s 2Mpx bychom nevzali, ale říkali jsme si že už je jedno jestli 5 nebo 7... Přihazovali jsme na několik kusů ale vždy jsme byli přeplaceni v posledních sekundách. No nakonec se nám podařilo koupit foťák za cca 700,-. Je to starý Samsung D70 se 7.2 Mpx a nějakým základním zoomem. Jako záloha a pro hraní si jen tak naprosto vyhovující. Prodejce jej inzeroval jako bezvadný, ale při předání si stěžoval, že se baterky nějak záhadně vybíjejí. Nepřikládal jsem tomu tehdy váhu, což byla chyba. Při prvním zkoušení foťák zahlásil vybité baterie asi po 10ti fotkách, naštěstí stačilo vypnout/zapnout a vesele se fotilo dál. Teď se chová tak trochu záhadně. Sem tam fotí, sem tam se sám vypíná při pokusu o zaostření nebo přiblížení... Prostě neposlouchá jak by měl. Každopádně je teď už pozdě to řešit, tak doufáme že vydrží. V nejhorším koupíme druhý foťák na Zélandu.

 

Zrdcadlovka pro naprosté amatéry

Tak asi takhle znělo zadání pro koupi onoho "lepšího" foťáku. Chtěli jsme něco kde už bude možno nasadit lepší optiku, pohrát si s nastavením clony, závěrky a podobně. Oba jsme s Janou tak trochu chtěli, a stále chceme, se naučit fotit trošku lépe než jen klasické "point & shoot" a tak jsme uvažovali nad zrdcadlovkou, samozřejmě digitální (raděj potáhnem 4 paměťové karty než 10 balíků filmů).

Protože jsem tak trochu technický typ, nechala Jana výběr stroje na mě a tak jsem hledal jak se dalo. Nějak jsem se podvědomě bránil přímo zrdcadlovce hlavně kvůli velikosti a váze, a tak jsem narazil na foťáky kterým někdo říká "zrdcadlovky bez zrdcadla" a jiný zase krátce "hybridy". Jsou to vlastně kompakty s výmennými objektivy, které mají možnosti nasavení jako DSLR. Vybíral jsem asi z těchto:

Olympus E-PL1. Parametry naprosto přijatelné, dle všech recenzí a referencí foťák odpovídající ceně. Kandidát číslo jedna.

Sony NEX3/5. Velice zajímavý foťák. Malý kompaktní ale bez hledáčku.

LumixDMC-G2. Převážil všechny parametry předchozích a navíc má integrovaný hledáček. Jenže trošku dražší.

No a pak jsem hledal zrdcadlovku do 20000 i s dvěma objektivy... Přes síto prošly tyhle

Pentax K-x parametrově hodně zajímavý, umí i video (i když o to mi vůbec nešlo) ale po diskusi s prodejcem jsem ho vyřadil kvůli napájení tužkovkami. Vůbec to nedoporučoval...

Nikon D3000, který sice neměl stabilizaci v těle ale v objektivu, ale proč ne... Taky jsem uvažoval nad D5000 sice cenově dražší, ale lepší parametry :)

No ale nakonec tu malou soutěž vyhrál Sony a500. Je to řekněme za ty peníze nejlepší volba. Všechny zmiňované jsem měl v ruce a tenhle mi ergonomicky nejlíp seděl. Taky má dvojnásobnou výdrž na baterie oproti zmiňovaným a prodejce nás taky upozornil na fakt, že na foťáky od Sony lze nasadit staré Minolťácké objektivy které se dají v bazarech koupit za výrazně menší ceny než konkurence. Tak jsem dlouho neváhal...

 

A jak fotí? No v průběhu následujícího roku můžete posoudit sami. (sem tam taky příležitostně dám i RAW formát pro posouzení... ;)

No a jestli plánujete koupi foťáku Vy, tak se tímhle návodem vůbec neřiťte :D Je to dost individuální záležitost a je lepší to probrat s někým kdo se aspoň trochu vyzná...

No feedback yet