Lov baťohů!!!

by Jana  

Jakmile jsme se definitivně rozhodli podniknout novozélandskou výpravu, začala jsem uvažovat o výměně batohu (velké krosny). Ne, že by mi můj zasloužilý baťůžek přestal úplně vyhovovat, ale vzhledem k tomu, že jeho zádový systém není dokonalý (resp. Rob ho zkritizoval takovým způsobem, že podle něj bych ho, chudáčka, již nikdy neměla dát na záda:)) a na mou postavu stavěný (jedná se o 80 l +10 l baťoh stavěný na velká chlapská záda) a také se mi zdá sám o sobě hodně těžký... tak jsem se rozhodla zakoupit nový, určený speciálně pro ženy...

Když jsem nejprve, jako vždy když kupuji něco trvalejšího a dražšího, x dní (resp. týdnů) strávila vyhledáváním na internetu všech možných atributů, které bych měla při koupi baťohu brát v potaz a měla vyhlédnutou cca 10 favoritů od 5 výrobců (celkově jsem batohů přicházejících v úvahu našla mnohem více), které bych ráda vyzkoušela, vypadalo to hodně nadějně... bohužel realita byla úplně jiná. Outdoorshopy v Praze a Zlíně známe nazpaměť, obchody jsme obešli nespočetněkrát, ptali se na nové zboží i na zboží z internetových obchodů. Celkově jsme narazili pouze na 5 kusů od tří výrobců (Osprey, Deuter, Karrimor), které jsme mohli vyzkoušet. Chodila jsem a ptala se všude možně, ale jiné batohy nikdo nenabízel. Dále jsem měla vyhlédnuty batohy např. značky Ferrino, Lowe Alpine - můj favorit, nebo Doldy). Tak jsem se rozhodla, že zvolím jeden z výše zmiňovaných...bohužel za tu cenu (všechny byly přes 5 tis. Kč) jsem očekávala něco podstatně jiného...každý byl pro mě něčím nepřijatelný (nejsem zase až tak vybíravá, ale když už něco kupuju...).

Karrimor - ačkoli byl určen ženám, zádový systém byl spíše pánský, ramenní popruhy šité takovým způsobem, že se mi zařezávaly do krku a nemohla jsem otočit hlavou, v obchodech max. velikost 50 l, barva fialová nebo růžová!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (nikdy!!!!!!!!!!!!!!).

Deuter - nová dražší "verze" mi seděla, zádový systém  dobrý, ale bederní pás v zádové části mě tlačil do zad (při delší chůzi bych trpěla), váha skoro 3kg!!!, starší "verzi" jsem nemohla skoro udržet na zádech, ramenní popruhy hrozně šité.

Osprey - zádový systém luxus nad luxus, opravdu jsem si lebedila, bohužel je nastavitelný pouze cca o 5 cm, výrobce má přímo rozděleny zádové systémy na velikosti S, M, L ..., v obchodech jsem našla mnou vybraný batoh (65 l + 15 l) pouze ve velikosti M a nejspíš by mi ještě lépe seděla velikost S (nemám možnost zjistit). Batoh je sice dvoukomorový, ale rozdělení není tradičně zipem, ale dvěma popruhy, kterými propadávají věci z horní komory do dolní. Neměl pláštěnku (možno dokoupit zvlášť za 200-700 Kč dle velikosti batohu).

Co mě celkově hodně šokovalo bylo, že původně jsem chtěla baťoh stejné velikosti jako jsem měla dosud. V každém obchodě mi bylo řečeno, že pro ženy se "velké" batohy nevyrábí, protože se nepředpokládá, že by nosily tolik věcí (k.... když jedu někam na rok, tak se snad neptám, co se předpokládá, či snad sluší... chci funkční záležitost, která by mi sedla a mnou vybranou velikost) a ve spoustě obchodů mi ani nechtěli dát na záda batoh větší jak 50 l, jako kdybych byla z cukru!!! Další věc, která mě "šokovala" bylo, že žádný z batohů v obchodech vystavených nebyl nepromokavý (prý se dnes už vyrábí pouze 2 % nepromokavých batohů). Pozn. když jsem současný batoh kupovala před přibližně 9 lety, nepromokavost byla standartem a ještě velká většina batohů byla vybavena pláštěnkami. A co mě asi nejvíc "rozohnilo" bylo, když jsem konečně objevila v jednom obchodě 70 l batoh a zeptala jsem se na nosnost a bylo mi odpovězeno 20 kg!!!!!! Ty jo, co to je za výrobky??? V 80 l jsem často tahala do Prahy cca 30 kg a nic se nestalo...odpověď, opět nepředpokládá se, že ženy nosí tak těžké vybavení... (a to mi má jako všechny věci tahat chlap?!). Ještě jedna maličkost mě dorazila, a to, když jsem v jednom holčičím batohu objevila zrcátko na malování...

A proto, ať žije antifeministický svět, bojujeme za stejné pracovní příležitosti, stejné platy, rovné právo "být volet".... ale svobodně se rozhodnout, jak velký batoh a kolik v něm poneseme, nemůžeme. Proto jsem rezignovala, pojedu se svým "stařičkým" baťohem a v nejhorším nový koupím přímo na NZ. Mají lepší výběr i lepší ceny!

 

No feedback yet