Nový Zéland

by Rob  

... aneb Aotearoa - Země dlouhého bílého oblaku, jak v Maorštině zní originální název země, je velký asi 268 000 km2 a žije zde cca 4 miliony obyvatel, z nichž více jak polovina žije ve 4 největších městech (Auckland, Wellington, Christchurch a Hamilton). Země proslavená Pánem Prstenů láká turisty zejména na dokonale panenskou a rozmanitou přírodu.

Hlavním městem Nového Zélandu (familiárně mu říkáme Kiwákov) je Wellington, i když nějvětším městem je Auckland a většina lidí začíná svou pouť za poznáním Nového Zélandu právě zde. NZ je součástí britského Commonwealthu, takže oficiální hlavou státu je královna Alžběta II, jinak zemi vládne předseda vlády. Jako bývalá kolonie je NZ osídlen také původním  obyvatelstvem - Maory, kterým až v průběhu 20. století byla přiznána stejná práva jako "bílým" přistěhovalcům. Nyní je Nový Zéland oficiálně hrdý na  své původní obyvatele a dává to najevo např. při ragbyových zápasech, kde hráči před zahájením hry předvádějí původní maorský tanec Haka.

Nový Zéland je rozdělen na dva hlavní ostrovy - Severní a Jížní a spoustu malinkatých ostrůvků (také k NZ patří kus Antarktidy a Cookovy ostrovy). My začneme svou cestu v Aucklandu a jako první chceme poznat Severní ostrov.

No feedback yet