Fiordland

by Jana  

Nejnavštěvovanější a nepochybně nejatraktivnější částí Nového Zélandu je Fiordland. Ačkoli patří k místům, kde spíše prší než svítí slunce (180 deštivých dní v roce, 650 cm srážek), turistům to nevadí a od jara do podzimu jich sem proudí nekonečné davy. Není taky divu, krajinu Fiordlandu kdysi vymodelovaly ledovce a za deště můžete pozorovat desítky vodopádů řítísích se ze strmých skal. Od východu pak můžeme pozorovat, jak se krajina fjordů pozvolna mění přes skalní štíty, husté neprostupné lesy na ledovcová jezera a na západě rozlehlé pastviny ovčích farem. Tím, co ovšem všechny turisty láká a co přitahuje turisty bez ohledu na věk, rasu či vyznání, je přeslavný fjord Milford Sound.

Národní park Fiordland, mimochodem největší národní park na Novém Zéladnu (je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO), každoročně přitahuje tisíce a tisíce návštěvníků. Hlavním lákadlem tohoto národního parku je fjord Milford Sound, do kterého vede jediná cesta, cesta vskutku impozantní, z městečka Te Anau. Městečko Te Anau rozkládající se vedle stejnojmeného jezera (největší jezero Jižního ostrova) jsou spolu s městečkem Manapouri (východisko pro výlety do fjordu Doubtful Sound) jedinými výchozími branami do národního parku Fiordland. Te Anau je sice příjemná , ale dosti předražená základna (oprava prasklé pneumatiky nás stála $35!!) pro nás tedy představovala jen místo načerpání nejnutnějších zásob a získání informací v DOC informačním centru. Většina parku je až na několik turistických tras (mezi nimi i ty nejznámější Milford Track a Kepler Track) neprostupná a nedotčená.

Říká se, že cesta z Te Anau k fjordu Milford Sound dlouhá 119 km nabízí nejlepší jízdu na světě. Tuto domněnku se nám zatím nepodařilo vyvrátit (doufáme, že ani nepodaří). I při jízdě autem si nádheru zdejší krajiny vychutnáte plnými doušky a když sem tam zastavíte na krátkou procházku či vyhlídku, rozhodně nebudete litovat.  Za zastávku rozhodně stojí jezera Mirror lakes (58 km), ve kterých se odráží krásná hory Earl Mountains, nezapomeňte se soustředit na úsek cesty známý jako Avenue of the  Disappering Mountains (63 km a dál), protože hory na obou stranách cesty se zdánlivě ztrácejí (optická iluze), vodopády Lake Marion Falls (85 km) či tunel Homer (101 km) - dlouhý 1270 m byl po 20 letech stavby otevřen v roce 1954 a zpřístupnil tak krásy fjordu Milford Sound celému světu. Pak už se před Vámi rozprostřed pravděpodobně největší atrakce Nového Zélandu - fjord Milford Sound. Ačkoli se nejedná o největší fjord, díky okolním horským štítům je nejpůsobivější. Vrchol Mitre Peak se tyčí přímo z moře až do výšky 1692 m. Cesta z Te Anau končí právě zde, v malé osadě nazvané stejnojmenně Milford, kde funguje pouze přístav výletních lodí, malé letiště pro vyhlídkové lety a možná dva hotely.

V Milford Soundu si rozhodně nenechte ujít exkurzi po fjordu výletní lodí. Z nabídky asi 4 společnosti si určitě vyberete a ač nelevná záležitost (v nejlevnější denní době $ 72 za osobu), rozhodně stojí za návštěvu. Okružní plavba po 16 km dlouhém fjordu zahrnuje spoustu zastávek, bahěm níž můžete pozorovat majestátné skaliska, hory, ledovec či všude přítomné tuleně. Výletní lodě se otáčení v ústí fjordu do Tasmanova moře, které Vás nadchne svou nekonečnou vyhlídkou na oceán... plavba po Milfordu je jednoznačně jedním z top zážitků Nového Zélandu, slovy nepopsatelná nádhera přírody a nekonečnost oceánu Vás kompletně pohltí...

O Milford Soundu a Fiordlandu by se dalo psát donekonečna, ale za vše určitě mluví naše fotky:-)

No feedback yet