Tokio
Hlavní město Japonska Tokio, nebo-li "východní hlavní město" se nachází na ostrově Honšú v regionu Kantó. Tokio v Japonsku není považováno za město, ale název Tókjó patří jedné prefektuře, ve které sídlí vláda a která spolu s dalšími tvoří tzv. Velké Tokio. Tokio má s předměstími okolo 40 milionů obyvatel (což je obyvatelstvo přibližně 4 Českých republik) a až do roku 1867 se jmenovalo Edo. Read more »
Postřehy z cest
Japonsko na mne opravdu udělalo obrovský dojem. Je to země plná ůžasných milých, přátelských a ochotných lidí, kteří si váží turistů a snaží se jim představit svou kulturu v co nejlepším světle (když jsme na poslední chvíli posílali pohledy, byl zrovna státní svátek a pošty byly zavřeny, otevřeno mělo pouze jedno informační centrum v Asakuse a ačkoli tam bylo moc lidí, ochotní páni tam kolem nás lítali a hledali na internetu cenu známky do ČR a pak nám na kus papíru napsali japonsky větu: prosím, prodejte mi známku za xy jenů..:)). Také mne velmi mile překvapil jejich smysl pro naprostou čistotu. V letadle i v každé restauraci či jídelně dostanete před jídlem vlhký ubrousek na utření rukou a obličeje. Také mne překvapilo velké množství veřejných toalet všude po městě, vždy perfektně čistých a s plnou zásobou toaletního papíru (který mě mimochodem příšerně štval, protože používají zásadně a pouze jednovrstvý...). I co se týče hostelu zaslouží si velkou pochvalu. Přiznám se, že jsme se při výběru řídili i cenou, a přestože tento patřil k těm levným, čistota hostelu byla naprosto dokonalá (byla jsem z toho naprosto vedle a úplně jsem si lebedila blahem:) I tokijští bezdomovci jsou úžasně čistí lidé. Ve dne je od ostatních nepoznáte, jsou upravení, čistí, nějakým záhadným způsobem se živí (nepotkali jsme zde žebráka), nechlastají...až večer, když se setmí a procházíte se po nábřeží, můžete si všimnout úhledných hromádek majetku přikrytých plachtou a spících zachumlaných skoro neviditelných lidiček poslouchajících rádio (někteří si na nábřeží s klidem postaví stan).
Severní Tokio
Čtvrť, kterou jsme si vybrali pro bydlení v Tokiu - Asakusa - jsme si nevybrali jen z důvoudu dobré dostupnosti jak do centra tak na letiště, ale také pro její památky a ostatní místa k vidění... Již první večer, kdy jsme se jen tak po Asakuse při krápání deště procházeli, na nás udělala obrovský dojem. Je to jednak význačné náboženské centrum, jednak čtvrť běžného života a každodenních starostí. Lidé jsou zde milí a přátelští, a jakmile vidí, že jste cizinec, ač neznalí angličtiny snaží se vás zasvětit do tajů své kultury... Po mnohá staletí bývala Asakusa centrem zábavy. Možná proto se V průvodcích píše, že jen zde můžete poznat pravou atmosféru starého Tokia. Věřím, že tomu tak skutečně je.
Jižní Tokio
Čtvrť s názvem Roppongi je prý známá mezi cizinci pro svůj noční život a pro bary, kde jsou cizinci vždy vítáni. Dnes je také známá pro dva nové koplexy budov - Roppongi Hills a Tokio Midtown. Jinak je to moderní čtvrť s obchody, restauracemi a parky. Roppongi Hills je v podstatě nákupní centrum s muzeem, kinem, hotelem,kancelářskými prostory, uprostřed s parčíkem a rybníčkem. Bylo otevřeno v roce 2003 a stalo se symbolem japonského IT:) (sídlí zde prestižní japonské IT společnosti).
Západní Tokio
Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít čtvrť mrakodrapů - Shinjuku. Jestli si pamatujete film Četník v New Yorku, tak je to přesně tak. Mašírujete si to mezi mrakodrapy, hlavy zakloněné a nevycházíte z úžasu:) Metropolitan Government office, neboli "pražský magistrát" je dvojmrakodrap, v jehož obou částech je ve 45.patře vyhlídka pro veřejnost, spolu s restaurací, obchůdku se suvenýry a hračkami. I zde můžeme vidět skvělou japonskou organizovanost, kdy jeden "vítač" vám prohlédne zavazadlo (asi kvůli bombám), další vás nahání do výtahu, jiný vás po příjezdu rychlovýtahem na vyhlídku uvítá a poslední vás nahání zpátky do výtahu. Při procházce mezi mrakodrapy jsme sě rozhodli, že se zajdeme podívat na Time Square, kde podle průvodce měli být šikovné blbůstky ("gadges"). Jaké bylo naše přkvapení, když jsme místo na náměstí dorazili k mnohapatrovému obchodnímu domu, v němž bylo několik pater věnováno kutilům a zahrádkářům:)). Hned po výstupu z metra ve stanici Shinjuku (mimochodem je zároveň i nejfrekventovanější železniční stanicí) se před vámi rozprostře red light district, dnes nákupní zóna,především s elektronikou, oblečením a spoustou restaurací.
Centrální Tokio
Vzhledem k tomu, že Tokio je opravdu rozsáhlé město (např. letiště je vzdáleno od širšího centra cca 100 km), nebylo v našich silách ani časových možnostech stihnout vše, ale vybrali ( a;) ) jsme pro nás místa nejatraktivnější. Měli jsme Tokio nastudováno jednak z průvodce a jednak z internetových stránek japan-guide.com, podle kterých jsme nakonec naplánovali naše výlety. Na těchto stránkách je Tokio rozděleno do 4 velkých oblastí - Central Tokio, Western Tokio, Northern Tokio a Southern Tokio.